SINAV BAŞARISINA GİDEN YOLDA UYKU ZAMANI VE SÜRESİ NE OLMALIDIR?

Sınava hazırlanan birçok öğrenci ve öğrencilerin ebeveynleri, sınav döneminde uykunun nasıl olması gerektiğini merak etmektedir. Özellikle de sınava çok az bir zaman kaldığında ve çalışmalar yoğunlaştığında nasıl uyunmalı ya da nasıl uyunmamalı?

Öncelikle uyku kişiye özeldir. İç ritminizle savaşmaya kalkmayın ve kısa uyuyanlara özenip uyku sürenizi düşürmeye çalışmayın. Onun yerine daha verimli olacağınız çalışma metotları deneyin.(POMODORO Tekniği). Bu dönemde uyanık kalmak için aşırı zorlamalar psikolojik gerginliklere, sınav kaygısına, iştah ve uyku bozukluğuna yol açabiliyor. İhtiyacınız olan miktar kadar uyuyun  ve gece uyku hijyeni kurallarına uygun uyuyun.

Özellikle de sınava az bir zaman kaldığında uyku-uyanıklık düzeni değişebiliyor.  Ortalama günlük 7-8 saat arası uyku miktarı yetersiz kalması, günlük çözülmesi gereken soru sayısını yetiştirme çabası ve kafeinli içecek içilmesi, ebeveynlerin baskısı (uyuma çalış)…  sınava hazırlananları olumsuz etkilemektedir.

Şunu unutmamak gerekir ki doğru olan şey gece uykunuzdan taviz vermeden, gündüz verimli ve konsantre bir şekilde çalışmaktır. Eğer gece çalışmak gerekiyorsa, tüm gece çalışılmamalıdır. Güneş battıktan sonra 3 saatlik bir uyku sonrası kalkılarak birkaç saat sonra tekrar uykuya geçilmelidir. Bu parçalı bir uykudur.

Çalışırken uykululuk hali oluşmaması için akşam fazlaca yemek yemekten ve ağır gıdalardan uzak durmalıdır. 20-30 dakika çalışma, 5-10 dakika dinlenme şeklinde döngüler kurulmalı, gündüz çalışılanlardan özetler okunmalı, oda sıcaklığı birazcık düşürülmeli, uyku bastırınca da uykuya karşı mücadele etmek yerine uyumayı tercih etmeli ve sabah güne daha erken başlamalıdır.

Gün içinde uyumak isteyenler, sabah erken kalktıktan yaklaşık 6 saat sonra güneşin en tepede olduğu dakikaları biraz geçince 1 veya 1,5 saat kadar uyumalı, ardından çalışmaya devam etmeli, gece erken yatmalı ve sabah tekrar erken uyanarak güne başlanmalıdır.

Sabah erken kalkıp akşam erken yatanlar, kalkar kalmak ders çalışmaya başlamalısınız, eğer sabah geç kalkıp gece geç yatıyorsa, çalışmak açısından gece saatlerini daha çok tercih etmelisin. Böylece en iyi performansınız için biyolojik ritminize en uygun saatleri seçmiş olursunuz.

Son olarak, ders çalışma önerisi;

Gün boyunca çalışırken çok önemli olarak görülen satırlar/notlar, geçmiş sınavlarda çıkanlar, çıkması muhtemel sorular işaretlenmeli, yatmadan hemen önce yarım saat kadar sadece bu altı çizgili bilgiler ya da işaretlenmiş sorular okunmalı ve öylece uykuya geçilmelidir. Bilgileri tekrar hatırlayıp yatmak, gece uykuda öğrenmeyi sağlamlaştıracaktır. Adeta beyninize “İşte bu bilgiler önemlidir ve bunları sınavda çağrışımlarla hatırlamam için gerekeni yap!” komutu  verirsiniz.